pirmdien , 15 aprīlis 2024
Jaunumi
Jūs esat šeit: LBA | Jaunumi | BIM FORUMS 2015
BIM FORUMS 2015

BIM FORUMS 2015

Kā uzlabot ēku būvniecības un apsaimniekošanas procesus?

Ikviena pasūtītāja sapnis ir optimāli uzbūvēta ēka, kurai ir glīts izskats un omulīga vide, ekonomiski inženierrisinājumi un optimāli izmantoti resursi. Taču to sasniegt bieži vien traucē fragmentēts darbs visā būves projektēšanas un celtniecības procesā, ko rada traucēta informācijas apmaiņa starp ēkas tapšanā iesaistītajiem speciālistiem.

Viens risinājums, kas būtiski spēj uzlabot ēkas tapšanas un arī tālākās apsaimniekošanas procesus, ir daudzdimensiju modeļa BIM (Building information modeling) izmantošana, skaidro SIA “BIM Solutions” valdes priekšsēdētājs Ēriks Vītols.

BIM metodes izmantošana ļauj jau iepriekš pilnībā ieraudzīt ēku un savlaicīgi meklēt risinājumus iespējamajām problēmām. Lai patiešām novērstu neskaidrības ikvienā ēkas būvniecības, projektēšanas un apsaimniekošanas plānošanā, “BIM Solutions” speciālisti iesaka pievērst uzmanību šādiem apsvērumiem:

1. Svarīgi lēmumi ir jāpieņem jau ēkas projektēšanas sākuma posmā, proti, būvniecības laikā veikt izmaiņas ir ļoti dārgi un riskanti. Ja ir izveidots visiem iesaistītajiem speciālistiem pieejams 3D interaktīvais modelis, tad var izvairīties no subjektīvām emocijām un kļūdām savstarpējā saziņā. Jāņem vērā, ka pasūtītāji ne vienmēr māk lasīt rasējumus, bet trīsdimensiju modelis ļauj ieraudzīt un izprast precīzu ainu.

2. Projektētāji strādās daudz precīzāk, ja būs iespēja vienuviet apskatīt visus nepieciešamos risinājumus, proti, arhitektūru, būvkonstrukcijas, elektrības tīklus, kanalizācijas tīklus un gaisa apmaiņas sistēmu. Ēriks Vītols uzsver, ka interaktīvie BIM rīki dod iespēju veikt ēkas virtuālo prototipēšanu, nosakot optimālo atvērumu laukumus attiecībā pret ēkas novietojumu dabā un prognozējot ēkas ilgtermiņa energoresursu patēriņu. Savukārt projektā iesaistītās puses spēj pieņemt svarīgus lēmumus jau agrīnos projekta posmos, šādā veidā novēršot potenciālās nesakritības, kas varētu rasties būvniecības laikā.

3. Liela nozīme ir ātri paveicamiem un precīziem aprēķiniem, proti, BIM process ļauj atteikties no dažādiem pieņēmumiem un pieļāvumiem. Izmantojot BIM rīkus, ir iespējams precīzi noskaidrot visus nepieciešamos raksturlielumus. Tas atvieglo darbu, piemēram, būvkonstrukciju ražotājiem, jo viņiem BIM modelis ļauj izveidot precīzus rasējumus un attiecīgi – saražot precīzas konstrukcijas.

4. Būvniekiem ir iespēja saņem precīzu un strukturētu informāciju, kura neatstāj vietu patvaļīgām interpretācijām. Turklāt tādējādi ir iespējams arī izvēlēties piemērotākos būvniecības risinājumus, uzsver “BIM Solutions” valdes priekšsēdētājs. Par praktisku šīs metodes izmantošanu projektēšanas procesa kvalitātes un efektivitātes uzlabošanā runās konferencē “BIM FORUMS 2015”, kura laikā par to stāstīs vadošie būvniecības industrijas pārstāvji Latvijā. Klausītāji, balstoties uz reāliem piemēriem, varēs novērtēt, kā konkrēti daudzdimensiju modeļi visā būvniecības procesā ļauj kontrolēt atbilstību starp dažādu profilu risinājumiem, piemēram, arhitektonisko risinājumu un inženierdarbiem, kanalizāciju, ventilāciju un elektrību.

5. Ēkas apsaimniekošana ir lētāka un efektīvāka, ja profesionālam apsaimniekotājam ir zināma tās uzbūve un izmantotie tehnoloģiskie risinājumi. Tas ļauj labāk plānot ēkas uzturēšanas un uzlabošanas darbus ilgtermiņā, kā arī savlaicīgi saplānot apsaimniekošanā veicamās aktivitātes.

Interaktīvo BIM rīku mērķis ir padarīt būvniecības procesu efektīvāku un caurskatāmāku, uzlabot būvju ilgtspēju un padarot ēkas iemītnieku uzturēšanās apstākļus komfortablākus. „Manuprāt, ar šiem daudzdimensiju rīkiem būtu jāiepazīstas ikvienam būvniecības profesionālim, kurš rūpējas par savu izaugsmi,” uzsver „BIM Solutions” valdes priekšsēdētājs Ēriks Vītols.

2015.gada 29. oktobrī, „BELLEVUE Park Hotel Riga”, Slokas ielā 1 norisināsies vērienīgais „BIM forums 2015”, kas vienuviet pulcēs vairāk nekā 200 būvniecības jomas ekspertus, uzņēmējus, augstākā līmeņa vadību un mācībspēkus. Dalību „BIM forums 2015” apstiprinājuši Pēteris Druķis (Būvniecības valsts kontroles birojs), Normunds Grīnbergs (Latvijas būvnieku asociācija), Ernestas Beržanskis un citi nozares eksperti.

Šogad „BIM Forums” ir veltīts atvērta BIM procesa vadībai un integrētai darbplūsmai, uzsverot informācijas apmaiņas procesu, izmaiņu koordinēšanu, komunikācijas vadību un projekta kvalitātes aspektiem. Forumā būs iespēja uzklausīt un iztaujāt praktiķus, kas ar ēku interaktīvo modelēšanu nodarbojas ikdienā. Vairāk informācijas: www.bimforum.lv

Papildu informācija:

Ēriks Vītols

BIM Solutions valdes priekšsēdētājs

Tālr: +371 2669181

E-pasts: e.vitols@bimsolutions.lv

BIM Solutions Logo

 

.

--> -->