otrdien , 26 septembris 2023
Jaunumi
Jūs esat šeit: LBA | Jaunumi | Starptautiskās koka arhitektūras dienas

Starptautiskās koka arhitektūras dienas

Latvijā norisinājās Starptautiskās koka arhitektūras dienas

No 2011.gada 20. līdz 22. oktobrim Kuldīgā un Rīgā norisinājās Starptautiskās koka arhitektūras dienas.

Turpinot tradīciju katra gada oktobrī organizēt starptautiskus arhitektūras pasākumus, Kuldīgas novada pašvaldība un Baltijas Arhitektūras centrs rīko Starptautiskās koka arhitektūras dienas, kas Kuldīgā un Rīgā iecerētas no 20 līdz 22. oktobrim.

Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa ir pārliecināta, ka Arhitektūras dienas dos vērtīgu ieguldījumu Kuldīgas koka arhitektūras nozīmīguma apzināšanā starptautiskā kontekstā, kā arī palīdzēs atrast vietu jauniem koka objektiem Kuldīgas vēsturiskajā centrā, kas pretendē uz iekļaušanu UNESKO Pasaules mantojuma sarakstā.

Baltijas Arhitektūras centra prezidente Aivija Bārda cer, ka Starptautiskās koka arhitektūras dienas kļūs par tradīciju Kuldīgā un citās Latvijas pilsētās, kā arī Eiropas Savienībā un Neatkarīgo Valstu Savienībā. „Esmu pārliecināta, ka par mūsu pirmās starptautiskās tikšanās vizītkarti kļūs vēsturiskās un mūsdienu koka arhitektūras teorētisko un prastisko aspektu apvienojums un tā palīdzēs saprasties dažādu valstu, atšķirīgu arhitektūras skolu un celtniecības specifiku pārstāvjiem”, teic Aivija Bārda.

Arhitektūras dienu dalībnieki Kuldīgā iepazinās ar pilsētas vēsturisko centru, kas veidojies 17.–18. gadsimtā. Kuldīgas Rātes Lielajā zālē notiks starptautiska zinātniski praktiska konference „Koks arhitektūrā. Mantojums un mūsdienas”. Tajā ar ziņojumiem uzstājās Kuldīgas novada pašvaldības galvenā arhitekte Jana Jākobsone („Kuldīgas vēsturiskā centra vērtības. Zaudētās apbūves atjaunošanas piemēri un ieceres”) un pazīstamais Krievijas arhitektūras kritiķis un koka arhitektūras izstāžu kurators Nikolajs Maļiņins („Koka arhitektūras vārdnīca. Projekts „Paralēles”), kā arī Latvijā dzīvojošais, pazīstamais arhitektūras teorētiķis, mākslas zinātņu doktors Aleksandrs Rapaports „Koks kā substance mūsdienu arhitektūrā”).

Starptautiskajās koka arhitektūras dienās plānota diskusija, kurā līdzās ar ziņotājiem piedalīsies arī Latvijas arhitekti I.Butāne, D.Zalāne, I.Dirveiks, U.Lukševics, A.Šmite, M. Eisava un L.Ļesņakova no Baltkrievijas, kā arī mūsu valsts pašvaldību pārstāvji, investori un pilsētplānošanas speciālisti. Diskusiju vadīs Rīgas domes bijušais Pilsētas attīstības departamenta vadītājs Igors Graurs. Notiks Nikolaja Maļiņina un izdevniecības „TATLIN” (Krievija) katalogalbūma „Novoje derevjannoje” („Jaunais, no koka darinātais”) prezentācija. Paredzēts, ka konferencē pieņems Starptautisko koka arhitektūras dienu rezolūciju.

Dienu dalībnieki iepazinās arī ar koka mantojumu un mūsdienu apbūvi Rīgā un Jūrmalā. Kalnciema ielas koka ēku kvartālā Rīgā ieplānota Nikolaja Maļiņina meistarklase „Projekts „Paralēles”” un katalogalbūma „Jaunais, no koka darinātais” prezentācija, kā arī iepazinās ar arhitektes Zaigas Gailes pieredzi koka mantojuma glābšanā un atjaunošanā.

.

--> -->