otrdien , 26 septembris 2023
Jaunumi
Jūs esat šeit: LBA | Jaunumi | Profesionālo skolu modernizācija

Profesionālo skolu modernizācija

Profesionālo skolu modernizācijai apgūti vien 15% no 64 miljoniem latu ERAF līdzekļu

No 64,02 miljoniem latu Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļu, kas paredzēti mācību aprīkojuma modernizācijai un infrastruktūras uzlabošanai profesionālās izglītības iestādēs, līdz šī gada 30.oktobrim bija apgūti vien 15%.

Par to šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputātus informēja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Profesionālās izglītības un vispārējās izglītības departamenta direktors Jānis Gaigals.
ERAF finansējums – 45 172 916 lati – ir sadalīts 14 profesionālās izglītības kompetences centriem, no kuriem tikai piecos līdz šī gada oktobra beigām bija sākti būvdarbi. 17 profesionālās izglītības iestādēm ar specializāciju piešķirti 16 262 395 lati, un sešās no tām jau notiek būvdarbi. Trijām profesionālās izglītības iestādēm pamatprasmju apgūšanai piešķirts 2 586 291 lats, un divās no tām notiek būvniecība.
Gaigals uzskata, ka 64,02 miljoni ir nepietiekams finansējums šo skolu renovācijai. Viņš norādīja, ka Latvijā ir noteikta virkne «mākslīgu» ierobežojumu, kas nedod iespēju pilnībā īstenot profesionālās izglītības reformu. Pirms pieciem gadiem Darbības programmas papildinājuma kritērijos, kas tika saskaņota ar Eiropas atbildīgajām institūcijām, noteica reģionālās skolu skaita un finansējuma kvotas. Viena ERAF projekta maksimālās summas ierobežojums ir 1,9 miljoni latu, kas nedod iespēju pilnībā renovēt nevienu skolu.

Kā šķērsli Gaigals minēja arī sākotnējo aizliegumu renovēt dienesta viesnīcas, taču papildus piešķirtie 6,4 miljoni latu šo problēmu nevarot atrisināt.
Kā trūkumu viņš minēja arī to, ka IZM nav izveidota projektu vadības sistēma, kas nodrošinātu atbalstu projektu īstenošanā un koordinētu ERAF un Klimata pārmaiņu finanšu instruments (KPFI) projektu īstenošanu. Šādas sistēmas neveidošanu viņš skaidroja ar to, ka 2010.gadā valdība ierobežoto līdzekļu dēļ bija aizliegusi ministrijām veidot jebkādas jaunas struktūras.

.

--> -->